Current Year Race Results
See Results for Prior Years page for 2022 and Earlier and for All Time Top 10 and Age Group Records
2023 Race Results
Note: You can open the Excel files using either the Firefox or Microsoft Edge browsers. Google Chrome requires an extension called Chrome Office Viewer. You can use Office Viewer for Safari to view the Excel files in the Safari browser.
Women’s Overall Winner
Men’s Overall Winner
Catherine Breed
Age: 30, The Olympic Club
57:34
Luke
Hobson
Age: 20, Sierra Nevada Masters
52:52
Age Group Top Three
Age Group Place
Women
Men
18 – 24
First
Second
Third
Piper Stickler
Avery Newman
Cameron Taggesell
1:05:46
1:08:18
1:15:17
Luke Hobson
Cole Bennett
Samuel Lopez
52:52
1:04:39
1:07:06
25 – 29
First
Second
Third
Vivian Crow
Laura Gonzales Ospina
Jordan Keiser
1:10:18
1:11:49
1:13:54
Joby Bernstein
Andrew Goard
Kevin Kreher
57:53
1:06:34
1:10:08
30 – 34
First
Second
Third
Catherine Breed
Allison Arnold
Valerie Thorp
57:34
59:37
1:05:15
Jack Calhoun
John Piirainen
Justin Lomas
59:08
1:02:07
1:02:21
35 – 39
First
Second
Third
Jessica Huang
Katherine Yang
Sarah Broker
1:03:56
1:04:56
1:09:07
Kyle Leimkuhler
Christopher Whaley
Claudio Canizares
1:02:56
1:04:48
1:08:43
40 – 44
First
Second
Third
Stephanie Curtis
Sara Hardy
Kristin Duby
1:04:57
1:07:09
1:13:05
Tom Meyer
Federico Chialvo
Matt Schubert
1:02:19
1:03:14
1:03:17
45 – 49
First
Second
Third
Tesla Profumo
Sarabeth Metzger
Jackie Tollini
1:03:54
1:03:57
1:06:37
Patrick Leverty
Kostas Sarrigeorgidis
Jared Kalabrese
1:00:29
1:03:57
1:04:55
50 – 54
First
Second
Third
Alison Zamanian
Cynthia Hertzer
Valerie McIntosh
1:02:13
1:09:33
1:15:59
Brad Winsor
Nico Ghilardi
Dean Atchison
1:00:56
1:03:27
1:05:29
55 – 59
First
Second
Third
Lisa Hazen
Janice Curtin
Michelle Ferguson
1:04:18
1:09:49
1:12:28
David Lederman
Robert Dunn
Todd Arris
1:03:05
1:05:06
1:05:17
60 – 64
First
Second
Third
Kimberly Elsbach
Jayne Riley
Elizabeth Tidemann
1:06:48
1:12:14
1:12:23
David Spitzler
Frank Bird
Mike Carr
1:04:29
1:05:48
1:09:06
65 – 69
First
Second
Third
Phyllis Quinn
Sara Everitt
Judy Braken
1:21:23
1:22:43
1:22:53
Jeff Justeson
Peter Guadagni
Doug Heeter
1:09:08
1:09:48
1:15:58
70 – 74
First
Second
Third
Linda Locklin
Carol Menefee
Anna Lippi
1:18:53
1:50:47
2:14:18
Stanley Switzer
Stephen Small
Lawrence Reed
1:20:41
1:23:44
1:32:00
75 – 79
First
Connie Honea
2:24:48
Joel Wilson
1:08:06
80 – . . .
First